Żołcz

Do skromnego domu rządcy lub też dzierżawcy, pochodzącego z końca XIX wieku, zapewne w okresie międzywojennym dobudowany został szeroki środkowy ryzalit, poprzedzony monumentalnym czterokolumnowym portykiem jońskim wielkiego porządku. Trudno może mówić o dobrych proporcjach całości, ale bez wątpienia skromny dom nabrał charakteru ziemiańskiej siedziby. Dwór parterowy, nakryty dachem dwuspadowym z neogotycyzującą przybudówką z boku dekorowaną krenelażem. Niewykluczone, że po wojnie część detalu architektonicznego dworu została zniszczona.

Żótcz był folwarkiem ordynacji czerniejewsko-radomickiej należącej do hrabiów Skórzewskich. W okresie międzywojennym folwark dzierżawiła rodzina Cichockich, na których własność później przeszedł.

W 1939 roku Żółcz był własnością Wojciecha Cichockiego. Majątek w 1926 roku liczył 388 hektarów.

Tulce

Odwołujący się do wzorów barokowych piętrowy dwór, z szerokim ryzalitem na osi fasady zwieńczonym dekoracyjnym szczytem i parterową przybudówką z jednej strony, nakryty dachem mansardowym, wybudowany w 1920 roku.

Tulce występują w dokumentach co najmniej od 1363 roku, kiedy to dziedzicem był niejaki Mikołaj. Pod koniec XIV wieku dziedzicami byli bracia Pasko i Mirosław. Wdowami po nich były panie Świętosława i Borzysława. Pod Tulcami w 1419 roku, gdy Władysław Jagiełło jechał z Poznania ku Środzie Wielkopolskiej, piorun zabit cztery konie. W XVI wieku Tulce należały do Górków, w tym do Łukasza Górki, kasztelana poznańskiego, a w 1580 roku do Stanisława Górki, wojewody poznańskiego. W XVIII wieku własność Watknowskich, potem Koźmińskich, w XIX wieku Ponińskich, następnie hr. Bernarda Potockiego. Potem właścicielem majątku był hr. Alfred von Radolin ze znanej wielkopolskiej rodziny, a następnie niemiecka rodzina Sarrazinów.

W 1939 roku Tulce należały do Niemca Otto Sarrazina. Majątek w 1926 roku liczył 673 hektary i miał gorzelnię.

Rakówka

Dwór z około połowy XIX wieku, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z czterokolumnowym portykiem wielkiego porządku na osi, dodanym po 1927 roku przez Władysława Radomskiego. Jak możemy się przekonać, jeszcze w okresie międzywojennym żywe były tradycje kostiumu narodowego, który choć pozbawiony już charakteru antypruskiej manifestacji, wciąż wydawał się stylem najodpowiedniejszym dla ziemiańskiej rezydencji.

Pierwsza wiadomość o Rakówce pochodzi z 1371 roku, kiedy Godźwin i jego matka Jaroszka odstąpili ją benedyktynom z Lubinia. W XVIII wieku własność Zakrzewskich, później Wasiłkowskich. W XIX wieku Rakówka przeszła w ręce niemieckie i w 1863 roku należała do Wilhelma Kaestnera, następnie Oscara Heinzego, a w 1900 roku Alfonsa Ifflanda. W okresie międzywojennym Rakówka była w rękach polskich.

W 1939 roku właścicielem Rakówki był Władysław Radomski. Majątek w 1926 roku liczył 143 hektary.

Krzycko Małe

Neogotycki dwór-willa z około 1890 roku, piętrowy, o zróżnicowanej, choć nie pozbawionej regularności bryle, na planie kwadratu, ozdobiony sterczynami i pseudomachikutami. Pierwotnie dwór usytuowany był na wysepce połączonej z lądem mostem.

Krzycko Mate, podobnie jak Krzycko Wielkie, stanowiło przez wieki własność Krzyckich. W 1788 roku właścicielem miejscowości był Marcin Koterbski, w 1799 roku Antoni Urbanowski, a potem Nepomucen Łojewski. Wiatach 1821-1872, kiedy majątek kupił Zygmunt Grudziński, było w rękach niemieckich. Potem własność Rzyszczewskich, Tadrzyckich i Śmiechowskich z Krakowa. Z Krzycka Wielkiego lub właśnie z Krzycka Małego pochodził Andrzej Krzycki (1482-1537), sekretarz króla Zygmunta Starego i od 1535 arcybiskup gnieźnieński.

W 1935 roku Krzycko Małe należało do Marii Śmiechowskiej, żony Edwarda Śmiechowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 518 hektarów i miał gorzelnię.

Chwaliszewo

W wyniku udanej przebudowy XIX-wiecznego dworu dokonanej najprawdopodobniej w latach trzydziestych XX wieku być może przez architekta Stefana Cybichowskiego powstał ładny jak niemal wszystkie dwory tak zwanego stylu polskiego, dość okazały i znacznie bardziej reprezentacyjny niż jego poprzednik, typowy polski dwór. Zadecydował o tym przede wszystkim obszerny portyk kolumnowy, w tym wypadku nadający reprezentacyjności. Cztery kolumny w wielkim porządku podtrzymują trójkątny fronton. Główny korpus parterowy, po bokach wydatne piętrowe ryzality czy raczej skrzydła. W XIX i XX wieku Chwaliszewo należało do Szulczewskich: w 1880 roku do Pawła, w 1912 do Pafnucego, a w 1939 do Michała (ur. 1882), uczestnika powstania wielkopolskiego, posła na Sejm, rozstrzelanego przez Niemców w 1939 roku. W 1939 roku właścicielem Chwaliszewa był Michał Szulczewski. Majątek w 1926 roku liczył 540 hektarów.

zagadanienia dwor brody plawin piotrkowice kolaczkowo gorka duchowna b 2 zagadanienia dwor b 2 siekowo morkowo koszuty gluchowo niemieczkowo b 3 zagadanienia dwor b 3 baby jeziorki komorze przybyslawskie lipnica mszczyszyn b 4 zagadanienia dwor b 4 galazki wielkie lubaszcz olszowa recz szurkowo b 5 zagadanienia dwor b 5 zolcz tulce rakowka krzycko male chwaliszewo b 6 zagadanienia dwor b 6 kuchary przysieka wojnowice zbechy samostrzel b 7 zagadanienia dwor b 7 koscianki wlasciciele wroblewa wroblewo woniesc naleczowie szamotulscy b 8 zagadanienia dwor b 8 baszta halszki szamotuly sulejewo pudliszki osiek b 9 zagadanienia dwor b 9 wlasnosc kornika ciekawa rezydencja kornik bialotul trzebosz b 10 zagadanienia dwor b 10 borzewscy przygodzice pozarowo dzierznica gasawy b 11 zagadanienia dwor b 11 popowo wszolow rogowo galowo fabianow b 12 zagadanienia dwor b 12 korzkwy orla procyn zerniki miedwin b 13 zagadanienia dwor b 13 mielzynscy chobienice strzeszki suchary rod wezykow b 14 zagadanienia dwor b 14 zalesie witoslaw tarnowo paluckie starezyn prusim b 15 zagadanienia dwor b 15 bieczyny dabki glugowiec myszkowo przylepki b 16 zagadanienia dwor b 16 jankowscy jankowice helenowo gutow nazwa palacu b 17 zagadanienia dwor b 17 chlapowscy wlasnosc kosciana bonikowo boczkow czarnotul b 18 zagadanienia dwor b 18 czarnotki ciolkowscy ciolkowo tworca palacu gola b 19 zagadanienia dwor b 19 gorkowie grabonog wegorzewo sobiejuchy smogulecka wies b 20 zagadanienia dwor b 20 skoraczewscy skoraczew przebedowo lacko czarnuszka