Korzkwy

Obszerny, parterowy, z mieszkalnym poddaszem dwór w kostiumie narodowym, czyli w tak zwanym stylu polskim, zbudowany w 1911 roku dla Artura Szenica (monogram AS i data 1911 w miejscu kartusza herbowego nad wejściem). Okres wzmożonej antypolskiej polityki pruskiej dat w ostatecznym rezultacie zwiększenie ilości ziemi posiadanej przez Polaków w zaborze pruskim, a kolejne ustawy osiedleńcze i wywłaszczeniowe skonsolidowały opór polski i oburzyły opinię międzynarodową. Ustawy te zaowocowały też wieloma budowlami, szczególnie dworami i pałacami, nawiązującymi do dawnej sztuki polskiej – tak jak ją wtedy rozumiano – czasów saskich i stanisławowskich. Do tego typu budowli należy dwór w Korzkwach z wysokim łamanym dachem polskim, kolumnami, portykiem z trójkątnym zwieńczeniem, a także bocznymi skrzydłami na kształt potężnych alkierzy.

Korzkwy występują w źródtach od 1411 roku. W XVI wieku własność Grudzielskich, potem Skrzypińskich, Bielawskich i Korzenickich. W 1789 roku dziedzicem był Jan Umiński, a w połowie XIX wieku Rokossowscy. Od 1856 roku w rękach Szeniców. Szenicowie byli rodziną szybko awansującą, od połowy XIX wieku wchodzącą w sfery ziemiańskie. Wydali między innymi znanego pisarza historycznego Stanisława Szenica.

W 1926 roku Korzkwy należały do Artura Szenica. Majątek liczył 385 hektarów.

Orla

Oryginalny, eklektyczny dwór z czwartej ćwierci XIX wieku o zamkowo-pafacowych aspiracjach, piętrowy, wysoko podpiwniczony, z bardzo płytkim ryzalitem w części środkowej zwieńczonym manierystycznym szczytem, z dwiema wieżami-basztami w narożach. Dwór nakryty dachem czterospadowym z dekoracyjnymi okienkami, a wieże dwuczęściowymi hełmami. Główne wejście oraz sąsiadujące z nim okna ujęte pilastrami i poprzedzone tarasem. Orla między rokiem 1283 i 1312 miała prawa miejskie. W 1338 roku była własnością miasta Koźmina, które nawet na pewien czas przyjęto nazwę Orla i z którym tworzyło jedną osadę. W XVI wieku własność Koźmińskich. W 1793 roku właścicielem Orli był generał kawalerii hrabia von Kalckreuth – w spolszczonej formie Kalkreyt, a następnie Kozierowscy, von Kottwitzowie, Steinkopffowie i w okresie międzywojennym Heisingowie.

W 1930 roku właścicielem Orli był Niemiec Ferdynand Heising. Majątek w 1926 roku liczył 759 hektarów i miał gorzelnię.

Procyń

Parterowy dwór, nakryty dachem dwuspadowym, z piętrowym ryzalitem. Trzy przechodzące przez obie kondygnacje i wnęki zwieńczone są spływającymi na kolumny arkadami. Dwór zbudowany zapewne około połowy XIX wieku i przebudowany na początku XX stulecia.

W 1271 roku komes Lanchomir zapisał Procyń kościołowi kruszwickiemu, a arcybiskup gnieźnieński Jakub – klasztorowi trzemeszeńskiemu w 1285 roku. W 1489 roku pisali się stąd Prosińscy. W roku 1582 część wsi posiadał Walenty Prosiński. W końcu XVIII wieku własność Kossowskich, później Malczewskich, następnie w rękach niemieckich. W 1881 roku właścicielem Procynia był Niemiec Hermann Schneider, a majątek liczył 881 hektarów i miał gorzelnię oraz dwie cegielnie.

W okresie międzywojennym Procyń nie stanowił ośrodka większych dóbr ziemskich.

Żerniki

Dwór zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, dość obszerny, składający się z kilku członów, z wieżą z nie tynkowanej cegły, zupełnie zbarbaryzowany socjalistyczną przebudową.

Żerniki występują w dokumentach co najmniej od 1400 roku, kiedy to Jaśko z Żernik świadczył w sądach w sprawie Piotra Tarnowskiego przeciw Maciejowi z Markowie. W XVI wieku miał tu swoje działy Stanisław Spławski. Później Żerniki należały do Zakrzewskich, Wilkońskich i Mycielskich. Kolejny właściciel z rodziny Mycielskich sprzedał Żerniki Niemcom. W 1926 roku były własnością Niemca Ignacego Sarrazina.

W 1939 roku Żerniki należały do spadkobierców po Niemcu Ignacym Sarrazinie. Majątek w 1926 roku liczył 643 hektary.

Miedwin

Miedwin to wspaniały starodawny dwór zbudowany w latach dwudziestych. Mieści się on nad jeziorem Mielnik, w zacisznym parku o walorach zarówno historycznych na obrzeżach Drawieńskiego Parku Krajobrazowego jak i krajobrazowych. Sam obiekt, jak również ziemie, na których jest położony, miał bardzo burzliwą historię. W tym historycznym charakterze utrzymany jest dworek a także jego otoczenie. Elegancko wykończone w stylu epoki końca XX wieku sale są wyposażone w odnowione, oryginalne akcesoria i meble z dawnych lat. Niezastąpiony nastrój sprzyja odpoczywaniu w ciszy oraz spokoju, ale również spacerom i spotkaniom w miłej atmosferze, z daleka od zgiełku. Podawane tam dania zachwycą zarówno najbardziej delikatne podniebienia jak i największe głody.

zagadanienia dwor brody plawin piotrkowice kolaczkowo gorka duchowna b 2 zagadanienia dwor b 2 siekowo morkowo koszuty gluchowo niemieczkowo b 3 zagadanienia dwor b 3 baby jeziorki komorze przybyslawskie lipnica mszczyszyn b 4 zagadanienia dwor b 4 galazki wielkie lubaszcz olszowa recz szurkowo b 5 zagadanienia dwor b 5 zolcz tulce rakowka krzycko male chwaliszewo b 6 zagadanienia dwor b 6 kuchary przysieka wojnowice zbechy samostrzel b 7 zagadanienia dwor b 7 koscianki wlasciciele wroblewa wroblewo woniesc naleczowie szamotulscy b 8 zagadanienia dwor b 8 baszta halszki szamotuly sulejewo pudliszki osiek b 9 zagadanienia dwor b 9 wlasnosc kornika ciekawa rezydencja kornik bialotul trzebosz b 10 zagadanienia dwor b 10 borzewscy przygodzice pozarowo dzierznica gasawy b 11 zagadanienia dwor b 11 popowo wszolow rogowo galowo fabianow b 12 zagadanienia dwor b 12 korzkwy orla procyn zerniki miedwin b 13 zagadanienia dwor b 13 mielzynscy chobienice strzeszki suchary rod wezykow b 14 zagadanienia dwor b 14 zalesie witoslaw tarnowo paluckie starezyn prusim b 15 zagadanienia dwor b 15 bieczyny dabki glugowiec myszkowo przylepki b 16 zagadanienia dwor b 16 jankowscy jankowice helenowo gutow nazwa palacu b 17 zagadanienia dwor b 17 chlapowscy wlasnosc kosciana bonikowo boczkow czarnotul b 18 zagadanienia dwor b 18 czarnotki ciolkowscy ciolkowo tworca palacu gola b 19 zagadanienia dwor b 19 gorkowie grabonog wegorzewo sobiejuchy smogulecka wies b 20 zagadanienia dwor b 20 skoraczewscy skoraczew przebedowo lacko czarnuszka